Proces počinje odabirom specifične lokacije na koju će biti primijenjena predložena metodologija i aktivnosti. Kako bi se osiguralo aktivno učešće učenika/ca od samog početka, odabir bi trebalo da naprave zajedno nastavnik/ca i učenici/ce.
Lokacija je mjesto, odabrani prostor, koje će učenici/ce direktno istraživati i analizirati. To može biti mjesto koje karakteriše prisustvo razvojnih problema, ali i potencijala značajnih za učenike/ce i lokalnu zajednicu iz više razloga, kao što su:
- prisustvo socijalnih, kulturnih, ekoloških i ekonomskih resursa;
- postojanje problematične upotrebe zemljišta, čovjekovih aktivnosti i interesa;
- prisustvo različitih oblika aktivnosti koji prijete da ugroze lokalnu sredinu i zato se moraju pažljivo rješavati u smislu prostornog planiranja i upravljanja prostorom; i/ili
- nedovoljna briga za samo mjesto i zbog toga postoji potreba da se ponovo otkrije i unaprijedi.
Da bi se bolje opisao cjelokupan proces učenja, što više prilagodio predmetima i aktivnostima koje treba realizovati za odabranu lokaciju se može odabrati vrsta prostora koji ima neke specifične karakteristike i to:
- urbani (prostor gotovo u potpunosti djelo čovjekovog rada koje nudi raznolikost privatnih i javnih mjesta, namjena i aktivnosti; npr. centar grada, gradski prakovi, trgovi, i sl.);
- urbano-ruralni (u urbanoj sredini najčešće postoje i prostori koji su mješavina urbanih i ruralni i prirodni),
- ruralni ( prostori dominantno pririodni sa građevinama prije svega namjenjenim poljoprivrednim djelatnostima);
- prirodni (gdje preovladava biodiverzitet i prisustvo ekoloških resursa; npr. šuma, jezero, park itd.).
Odabir lokacije, na kraju, mora zadovoljavati i tehničke i organizacione zahtjeve. Lokacija mora biti fizički dostupna, jer će učenici/ce morati da rade na njemu (obilaze, bilježe zapažanja i crtaju, fotografišu i snimaju video i zvučne zapise, razgovaraju sa ljudima itd.). Nastavnici/ce zato moraju imati u vidu udaljenost tog mjesta od škole - prevelika udaljenost može izazvati poteškoće u organizaciji istraživanja, dodatne troškove i dodatno vrijeme za implementaciju aktivnosti istraživanja. Sve to upućuje na odabir okoline škole ili prostora na putu od škole do kuće za odabranu lokaciju. Učenici/ce će vjerovatno biti zainteresovani/e za rad na ovim mjestima, s obzirom na to da ih poznaju i u njima provode najveći dio svog vremena.
Nakon odabira same lokacije, slijedi kreiranje opisa lokacije koja ja odabrana u kojem nastavnici/ce ističu ključna pitanja koja se odnose na ekološku, kulturnu, socijalnu i ekonomsku dimenziju održivosti (npr. glavne odlike sredine, čovjekove aktivnosti, tekući procesi transformacije, resursi i problemi budućeg razvoja itd.).
Opis lokacije će se obuhvatiti slijedeće teme i oblasti:
- vrsta pejzaža/lokacije (gradski, prigradski, seoski i/ili prirodni), njegove glavne fizičke i geografske osobine;
- prirodne resurse i specifične elemente (životinjske i biljne vrste; proces naturalizacije itd.);
- istoriju mjesta i istorijska obilježja (spomenike arhitekture, istorijske događaje vezane za taj prostor, slavne ličnosti, i sl.,);
- stilova života, životnog prostora i životne sredine;
- etničke, lingvističke i socijalne karakteristike, procese transformacije tog prostora (povezujući ih sa planovima razvoja prostora i projektima koji uključuju i to mjesto);
- načine upotrebe individualnih i javnih prostora, tipove stanovništva i korisnika tog prostora (rezidenti, privremeno naseljeni, turisti, starsne dobi, itd.);
- upotrebu zemljišta, glavne aktivnosti koje realizuje čovjek i glavne ekonomske aktivnosti (naselja, industrija, infrastruktura, trgovinske oblasti, ruralne oblasti itd.) i njihove međusobne odnose.
Opis mjesta treba da sadrži različita gledišta, ali ne bi trebalo da bude previše interpretativan i kritičan. Treba da zainteresuje učenike/ce za određena pitanja i teme, da uvide razliku između odnosa koje je čovjek imao sa okolinom nekad i koje ima sad, bez pokušaja da se identifikuju specifične vrijednosti (što je predmet sljedeće aktivnosti).
Domaći zadatak
Nakon časa, nastavnik/ca može da traži od učenika/ca da pronađu slike, mape, web linkove ili bilo kakav materijal ili informaciju o prostoru koji je odabran za studiju slučaja.
Nastavne metode